EEFSX0E471ER Panasonic
EEFSX0E471ER Images
Please contact us for more photos of EEFSX0E471ER
Part Number EEFSX0E471ER
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 470uF 2.5V 20% (7.3 X 4.3 X 1.9mm) SMD 0.009 Ohm 3000mA 1000 hr 105\u00b0C Embossed T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEFSX0E471ER
Datasheet download EEFSX0E471ER.pdf
Request Quotation for EEFSX0E471ER
EEFSX0E471ER Specifications
Part Number EEFSX0E471ER
Construction Flat
Ripple Current 3000 mA
Mounting Surface Mount
Lead Finish Tin
Voltage(DC) 2.5 V
Equivalent Series Resistance 0.009 Ohm
Operating Temperature -40 to 105 °C
Capacitance Value 470 uF
Leakage Current 1175@2Min uA
Product Dimensions 7.3 x 4.3 x 1.9 mm
Rad Hard No
Package/Case 7.3 X 4.3 X 1.9
Tolerance 20 %
Max Processing Temp 260
Product Depth 4.3 mm
Product Height 1.9 mm
Product Length 7.3 mm