EEHZA1E221P Panasonic
EEHZA1E221P Images
Please contact us for more photos of EEHZA1E221P
Part Number EEHZA1E221P
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 220uF 25V 20% (8 X 10.2mm) SMD 0.027 Ohm 2300mA 5000 hr 105\u00b0C Embossed T R
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEHZA1E221P
Datasheet download EEHZA1E221P.pdf
Request Quotation for EEHZA1E221P
EEHZA1E221P Specifications
Part Number EEHZA1E221P
Package/Case 8 X 10.2
Leakage Current 55@2Min uA
Capacitance Value 220 uF
Equivalent Series Resistance 0.027 Ohm
Construction Cylindrical
Ripple Current 2300 mA
Mounting Surface Mount
Voltage(DC) 25 V
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Product Dimensions 10.2 mm
Operating Temperature -55 to 105 °C
Product Diameter 8 mm
Product Height 10.2 mm