EEUFC0J221 Panasonic
EEUFC0J221 Images
Please contact us for more photos of EEUFC0J221
Part Number EEUFC0J221
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 220uF 6.3V 20% (6.3 X 11.2mm) Radial 2.5mm 290mA 1000 hr 105\u00b0C Bulk
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEUFC0J221
Datasheet download EEUFC0J221.pdf
Request Quotation for EEUFC0J221
EEUFC0J221 Specifications
Part Number EEUFC0J221
Capacitance Value 220 uF
Package/Case 6.3 X 11.2
Max Processing Temp 250 to 260
Mounting Through Hole
Ripple Current 290 mA
Lead Finish Tin
Operating Temperature -55 to 105 °C
Leakage Current 13.86@2Min uA
Voltage(DC) 6.3 V
Termination Style Radial
Rad Hard No
Product Dimensions 11.2 mm
Tolerance 20 %
Lead Pitch For Radial 2.5 mm
Product Diameter 6.3 mm
Product Height 11.2 mm