EEUFC1H102B Panasonic
EEUFC1H102B Images
Please contact us for more photos of EEUFC1H102B
Part Number EEUFC1H102B
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 1000uF 50V 20% (16 X 25mm) Radial 7.5mm 2235mA 5000 hr 105\u00b0C Ammo Pack
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEUFC1H102B
Datasheet download EEUFC1H102B.pdf
Request Quotation for EEUFC1H102B
EEUFC1H102B Specifications
Part Number EEUFC1H102B
Voltage(DC) 50 V
Product Dimensions 25 mm
Rad Hard No
Leakage Current 500@2Min uA
Tolerance 20 %
Termination Style Radial
Operating Temperature -55 to 105 °C
Ripple Current 2235 mA
Capacitance Value 1000 uF
Max Processing Temp 250 to 260
Lead Finish Tin
Package/Case 16 X 25
Mounting Through Hole
Lead Pitch For Radial 7.5 mm
Product Diameter 16 mm
Product Height 25 mm