EEUFC1H471 Panasonic
EEUFC1H471 Images
Please contact us for more photos of EEUFC1H471
Part Number EEUFC1H471
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 470uF 50V 20% (12.5 X 25mm) Radial 5mm 1832mA 5000 hr 105\u00b0C Bulk
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEUFC1H471
Datasheet download EEUFC1H471.pdf
Request Quotation for EEUFC1H471
EEUFC1H471 Specifications
Part Number EEUFC1H471
Package/Case 12.5 X 25
Leakage Current 235@2Min uA
Max Processing Temp 250 to 260
Mounting Through Hole
Lead Pitch For Radial 5 mm
Lead Finish Tin
Ripple Current 1832 mA
Operating Temperature -55 to 105 °C
Capacitance Value 470 uF
Voltage(DC) 50 V
Rad Hard No
Product Dimensions 25 mm
Tolerance 20 %
Termination Style Radial
Product Diameter 12.5 mm
Product Height 25 mm