| Part Number | EEUFC1V101 |
|---|---|
| Manufacturer | Panasonic |
| Quantity in stock | 355070 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Aluminum 100uF 35V 20% (8 X 11.5mm) Radial 3.5mm 555mA 2000 hr 105\u00b0C Bulk |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Aluminum |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | EEUFC1V101 |
| Datasheet download |
| Part Number | EEUFC1V101 |
|---|---|
| Lead Pitch For Radial | 3.5 mm |
| Max Processing Temp | 250 to 260 |
| Voltage(DC) | 35 V |
| Type | Radial |
| Mounting | Through Hole |
| Leakage Current | 35@2Min uA |
| Ripple Current | 555 mA |
| Lead Finish | Tin |
| Capacitance Value | 100 uF |
| Product Dimensions | 11.5 mm |
| Rad Hard | No |
| Tolerance | 20 % |
| Termination Style | Radial |
| Operating Temperature | -55 to 105 °C |
| Package/Case | 8 X 11.5 |
| Product Diameter | 8 mm |
| Product Height | 11.5 mm |
| Replacement Part Number | PART-EEUFC1V101 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Panasonic | Cap Aluminum 10uF 50V 20% (6.3 X 5.8mm) SMD 33mA 5000 hr 105\u00b0C T R Download PDF datasheet for EEE-HD1H100P.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 1200uF 2V 20% (6.3 X 9.9mm) Cylindrical 5230mA 2000hr 105\u00b0C T R Download PDF datasheet for 2SVPE1200M.pdf |
|
Nichicon | Cap Aluminum 1000uF 16V 20% (10 X 20mm) Radial 5mm 1220mA 5000 hr 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for UPW1C102MPD.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 470uF 16V 20% (10 X 10.2mm) SMD 340mA 5000h 105\u00b0C T R Download PDF datasheet for EEEHC1C471P.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 220uF 50V 20% (8 X 10.2mm) SMD 0.18 Ohm 670mA 2000 hr 105\u00b0C T R Download PDF datasheet for EEEFT1H221AP.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 100uF 6.3V 20% (5 X 5.4mm) SMD 47mA 1000 hr 85\u00b0C T R Download PDF datasheet for EEE0JA101WR.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 1000uF 50V 20% (16 X 25mm) Radial 7.5mm 3320mA 7000 hr 105\u00b0C Ammo Pack Download PDF datasheet for EEUFM1H102B.pdf |
|
NIC Components | Cap Aluminum 10uF 50V 20% (6.3 X 5.5mm) Cylindrical 35mA 2000 hr 85\u00b0C T R Download PDF datasheet for NASE100M50V6.3X5.5NBF.pdf |
|
Nippon ChemiCon | NCCEMVY500ADA100MF551 CAPACITOR (HF) SMD - |
|
Nichicon | Cap Aluminum 220uF 10V 20% (6.3 X 7.7mm) Cylindrical 600mA 2000 hr 105\u00b0C T R Download PDF datasheet for UCL1A221MCL1GS.pdf |