| Part Number | EEUFR1E222L |
|---|---|
| Manufacturer | Panasonic |
| Quantity in stock | 594570 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Aluminum 2200uF 25V 20% (12.5 X 30mm) Radial 5mm 3630mA 10000 hr 105\u00b0C Bulk |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Aluminum |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | EEUFR1E222L |
| Datasheet download |
| Part Number | EEUFR1E222L |
|---|---|
| Leakage Current | 550@2Min uA |
| Package/Case | 12.5 X 30 |
| Product Dimensions | 30 mm |
| Max Processing Temp | 250 to 260 |
| Lead Finish | Tin |
| Mounting | Through Hole |
| Capacitance Value | 2200 uF |
| Lead Pitch For Radial | 5 mm |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Voltage(DC) | 25 V |
| Termination Style | Radial |
| Rad Hard | No |
| Tolerance | 20 % |
| Ripple Current | 3630 mA |
| Product Diameter | 12.5 mm |
| Product Height | 30 mm |
| Replacement Part Number | PART-EEUFR1E222L |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Nichicon | Cap Aluminum 470uF 10V 20% (6.3 X 11mm) Radial 2.5mm 250mA 1000 hr 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for UVY1A471MED.pdf |
|
Nippon ChemiCon | NCCEMVA100ADA101ME55G CAPACITOR SMD (5X5 - |
|
Nippon ChemiCon | Cap Aluminum 220uF 200V \u00b120% (18 X 25mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 7.5mm 1050mA 12000hr 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for EKXJ201ELL221MM25S.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 22uF 350V 20% (18 X 16.5mm) SMD 350mA 5000 hr 105\u00b0C T R Download PDF datasheet for EEVEB2V220SM.pdf |
|
Nippon ChemiCon | Cap Aluminum 2.2uF 63V \u00b120% (4 X 5.2mm) Cylindrical 12mA 2000hr 85\u00b0C Cardboard T R Download PDF datasheet for EMVA630ADA2R2MD55G.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 33uF 6.3V 20% (7.3 X 4.3 X 1.8mm) SMD 0.028 Ohm 2000mA 1000 hr 105\u00b0C Embossed T R Download PDF datasheet for EEFCD0J330R.pdf |
|
Vishay | Cap Aluminum 47uF 50V 20% (8 X 10mm) SMD 0.5 Ohm 180mA 3000 hr 105\u00b0C Blister T R Download PDF datasheet for MAL215371479E3.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 1000uF 50V 20% (16 X 25mm) Radial 7.5mm 2235mA 5000 hr 105\u00b0C Ammo Pack Download PDF datasheet for EEUFC1H102B.pdf |
|
Nippon ChemiCon | NCCEKY-101ELL271MK30S CM2 CAPACITOR Download PDF datasheet for EKY-101ELL271MK30S.pdf |
|
Panasonic | SPECIALITY POLYMER ALUMINUM ELECTROLYTIC - |