EEVFK1H102M Panasonic
EEVFK1H102M Images
Please contact us for more photos of EEVFK1H102M
Part Number EEVFK1H102M
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 1000uF 50V 20% (16 X 16.5mm) SMD 1610mA 5000 hr 105\u00b0C T R
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEVFK1H102M
Datasheet download EEVFK1H102M.pdf
Request Quotation for EEVFK1H102M
EEVFK1H102M Specifications
Part Number EEVFK1H102M
Mounting Surface Mount
Construction Cylindrical
Package/Case 16 X 16.5
Type Cylindrical
Ripple Current 1610 mA
Lead Finish Tin
Capacitance Value 1000 uF
Voltage(DC) 50 V
Max Processing Temp 230
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Leakage Current 500@2Min uA
Product Dimensions 16.5 mm
Operating Temperature -55 to 105 °C
Product Diameter 16 mm
Product Height 16.5 mm