EEEFK0J331P Panasonic
EEEFK0J331P Images
Please contact us for more photos of EEEFK0J331P
Part Number EEEFK0J331P
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 330uF 6.3V 20% (8 X 6.2mm) SMD 300mA 2000 hr 105\u00b0C T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEEFK0J331P
Datasheet download EEEFK0J331P.pdf
Request Quotation for EEEFK0J331P
EEEFK0J331P Specifications
Part Number EEEFK0J331P
Operating Temperature -55 to 105 °C
Lead Finish Tin/Bismuth
Voltage(DC) 6.3 V
Product Dimensions 6.2 mm
Max Processing Temp 235
Tolerance 20 %
Rad Hard No
Package/Case 8 X 6.2
Mounting Surface Mount
Ripple Current 300 mA
Construction Cylindrical
Leakage Current 20.79@2Min uA
Capacitance Value 330 uF
Product Diameter 8 mm
Product Height 6.2 mm