| Part Number | ERJ3BQJ1R0V |
|---|---|
| Manufacturer | Panasonic |
| Quantity in stock | 192950 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Res Thick Film 0603 1Ohm 5% 1 4W \u00b1200ppm \u00b0C Molded SMD T R |
| Category | Resistor |
| Family | Resistor Fixed Single-Surface Mount |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | ERJ3BQJ1R0V |
| Datasheet download |
| Part Number | ERJ3BQJ1R0V |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Resistance Value | 1 Ohm |
| Mounting | Surface Mount |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Lead Finish | Tin |
| Type | Thick Film |
| Temperature Coefficient | ±200 ppm/°C |
| Maximum Processing Temperature | 260 °C |
| Case Size | 0603 |
| Tolerance | 5 % |
| Pin Count | 2 |
| Package Dimensions | 1.6 x 0.8 x 0.45 mm |
| Supplier Package | 0603 |
| Power Rating | 1/4 W |
| Termination Style | Wraparound |
| Case Style | Molded |
| Product Depth | 0.8 mm |
| Product Height | 0.45 mm |
| Product Length | 1.6 mm |
| Product Weight | 2 G |
| Replacement Part Number | PART-ERJ3BQJ1R0V |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
ROHM | Res Thick Film 0603 160 Ohm 1% 1 10W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD SMD Paper T R Download PDF datasheet for MCR03EZPFX1600.pdf |
|
Panasonic | Res Thick Film 0603 61.9K Ohm 1% 1 10W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD SMD Punched Carrier T R Download PDF datasheet for ERJ3EKF6192V.pdf |
|
ROHM | RESISTORS 0402 1% Download PDF datasheet for MCR01MZPF1743.pdf |
|
ROHM | Res Thick Film 2512 0 Ohm Molded SMD SMD Embossed T R Download PDF datasheet for MCR100JZHJ000.pdf |
|
ROHM | Res Thick Film 1206 7.5 Ohm 1% 1 4W \u00b1250ppm \u00b0C Molded SMD Paper T R Download PDF datasheet for MCR18EZHFL7R50.pdf |
|
ROHM | RES 0805 46.4K OHM 1 8W 1% SMD Download PDF datasheet for MCR10EZPF4642.pdf |
|
Vishay | Res Metal Strip 3637 0.001 Ohm 0.5% 3W \u00b175ppm \u00b0C Molded SMD SMD T R Download PDF datasheet for WSL36371L000DEA.pdf |
|
Vishay | Res Thick Film 0603 200M Ohm 5% 1 10W \u00b1500ppm \u00b0C Molded SMD SMD Paper T R Download PDF datasheet for CRCW0603200MJPEAHR.pdf |
|
Vishay | Res Thick Film 0402 1.3M Ohm 1% 1 16W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD SMD Paper T R Download PDF datasheet for CRCW04021M30FKED.pdf |
|
ROHM | Res Thick Film 0603 28K Ohm 1% 1 10W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD SMD Paper T R Download PDF datasheet for MCR03EZPFX2802.pdf |