| Part Number | ERJ3EKF54R9V |
|---|---|
| Manufacturer | Panasonic |
| Quantity in stock | 865080 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Res Thick Film 0603 54.9 Ohm 1% 1 10W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD SMD Punched Carrier T R |
| Category | Resistor |
| Family | Resistor Fixed Single-Surface Mount |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | ERJ3EKF54R9V |
| Datasheet download |
| Part Number | ERJ3EKF54R9V |
|---|---|
| Product Dimensions | 1.6 x 0.8 x 0.45 mm |
| Case Style | Molded |
| Rad Hard | No |
| Max Processing Temp | 260 |
| Mounting | Surface Mount |
| Resistance Value | 54.9 Ohm |
| Case Size | 0603 |
| Operating Temperature | -55 to 155 °C |
| Temperature Coefficient | ±100 ppm/°C |
| Lead Finish | Tin |
| Power Rating | 0.1 W |
| Tolerance | 1 % |
| Product Depth | 0.8 mm |
| Product Height | 0.45 mm |
| Product Length | 1.6 mm |
| Product Weight | 2 mg |
| Replacement Part Number | PART-ERJ3EKF54R9V |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Vishay | Res Thick Film 1206 39 Ohm 1% 1 4W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD SMD Paper T R Download PDF datasheet for CRCW120639R0FKEA.pdf |
|
Vishay | Res Thin Film 0603 309K Ohm 0.1% 1 10W \u00b125ppm \u00b0C Molded SMD SMD Paper T R Download PDF datasheet for TNPW0603309KBEEA.pdf |
|
Panasonic | Res Thick Film 0805 330 Ohm 5% 1 8W \u00b1200ppm \u00b0C Molded SMD Embossed Carrier T R Download PDF datasheet for ERJ-6GEYJ331V.pdf |
|
Vishay | Res Thin Film 1206 432K Ohm 1% 1 4W \u00b125ppm \u00b0C 0.01% Molded SMD SMD Waffle Pack Download PDF datasheet for D55342E07B432ERWS.pdf |
|
Panasonic | Res Thick Film 1210 3.3 Ohm 5% 1 2W -100ppm \u00b0C to 600ppm \u00b0C Molded SMD SMD Embossed Carrier T R Download PDF datasheet for ERJT14J3R3U.pdf |
|
Stackpole | Res Thick Film 0603 2.2K Ohm 5% 1 10W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD SMD Paper T R Download PDF datasheet for RMCF0603JT2K20.pdf |
|
Panasonic | Res Thick Film 0402 150K Ohm 5% 1 10W \u00b1200ppm \u00b0C Molded SMD SMD Punched Carrier T R Download PDF datasheet for ERJ2GEJ154X.pdf |
|
Samsung Electro-Mechanics | Res Thick Film 2010 200m Ohm 1% 2 3W \u00b1150ppm \u00b0C Molded SMD Punched Paper T R Download PDF datasheet for RUT5025FR200CS.pdf |
|
Panasonic | Res Thick Film 0402 22 Ohm 5% 1 10W \u00b1200ppm \u00b0C Molded SMD Punched Paper T R Download PDF datasheet for ERJU02J220X.pdf |
|
TE Connectivity | Res Metal Film 1K Ohm 5% 3W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD T R Download PDF datasheet for 1-1879022-3.pdf |