| Part Number | ERJ6GEYJ1R5V |
|---|---|
| Manufacturer | Panasonic |
| Quantity in stock | 764220 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Res Thick Film 0805 1.5 Ohm 5% 1 8W -100ppm \u00b0C to 600ppm \u00b0C Molded SMD Punched Carrier T R |
| Category | Resistor |
| Family | Resistor Fixed Single-Surface Mount |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | ERJ6GEYJ1R5V |
| Datasheet download |
| Part Number | ERJ6GEYJ1R5V |
|---|---|
| Power Rating | 0.125 W |
| Package Type | SMD |
| Temperature Coefficient | -100 to 600 ppm/°C |
| Mounting | Surface Mount |
| Case Size | 0805 |
| Lead Finish | Tin |
| Operating Temperature | -55 to 155 °C |
| Rad Hard | No |
| Type | Thick Film |
| Max Processing Temp | 260 |
| Case Style | Molded |
| Tolerance | 5 % |
| Resistance Value | 1.5 Ohm |
| Product Dimensions | 2 x 1.25 x 0.6 mm |
| Product Depth | 1.25 mm |
| Product Height | 0.6 mm |
| Product Length | 2 mm |
| Product Weight | 4 mg |
| Replacement Part Number | PART-ERJ6GEYJ1R5V |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Panasonic | Res Thin Film 0603 10K Ohm 0.1% 1 10W \u00b125ppm \u00b0C Molded SMD SMD Punched Carrier T R Download PDF datasheet for ERA-3AEB103V.pdf |
|
ROHM | Res Thick Film 1206 68 Ohm 1% 1 4W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD Paper T R Download PDF datasheet for MCR18EZPF68R0.pdf |
|
Vishay | Res Thin Film 0805 200K Ohm 0.05% 1 5W \u00b110ppm \u00b0C Molded SMD SMD T R Download PDF datasheet for P0805Y2003WNT.pdf |
|
Samsung | RESISTOR, 0603, 100MOHM, 0.25W, 1 4W, 150PPM, 1% Download PDF datasheet for RU1608FR100CS.pdf |
|
Panasonic | Res Thick Film 1206 0.1 Ohm 1% 1 2W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD Punched Carrier T R Download PDF datasheet for ERJ-8BWFR100V.pdf |
|
ROHM | Res Thick Film 0805 21.5KOhm 1% 1 8W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD Paper T R Download PDF datasheet for MCR10FZPF2152.pdf |
|
Panasonic | Res Thin Film 1206 11K Ohm 0.1% 1 4W \u00b125ppm \u00b0C Molded SMD SMD Punched Carrier T R Download PDF datasheet for ERA8AEB113V.pdf |
|
Vishay | Res Thin Film 0102(0805) 33 Ohm 1% 1 5W \u00b150ppm \u00b0C Conformal Melf SMD Blister T R Download PDF datasheet for MMU01020C3309FB300.pdf |
|
Vishay | Res Thick Film 0603 120 Ohm 1% 1 10W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD Paper T R Download PDF datasheet for CRCW0603120RFKEA.pdf |
|
Panasonic | Res Thick Film 0402 22.6K Ohm 1% 1 10W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD SMD Punched Carrier T R Download PDF datasheet for ERJ2RKF2262X.pdf |