ERJ8BQF3R0V Panasonic
ERJ8BQF3R0V Images
Please contact us for more photos of ERJ8BQF3R0V
Part Number ERJ8BQF3R0V
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 1206 3 Ohm 1% 1 2W \u00b1200ppm \u00b0C Molded SMD Punched Carrier T R
Category Resistor
Family Resistor Fixed Single-Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level ERJ8BQF3R0V
Datasheet download ERJ8BQF3R0V.pdf
Request Quotation for ERJ8BQF3R0V
ERJ8BQF3R0V Specifications
Part Number ERJ8BQF3R0V
Resistance Value 3 Ohm
Termination Style Wraparound
Case Size 1206
Power Rating 0.5 W
Type Thick Film
Rad Hard No
Pin Count 2
Product Dimensions 3.2 x 1.6 x 0.6
Max Processing Temp 260
Supplier Package 1206
Temperature Coefficient ±200 ppm/°C
Case Style Molded
Mounting Surface Mount
Tolerance 1 %
Lead Finish Tin
Operating Temperature -55 to 125 °C
Product Depth 1.6 mm
Product Height 0.6 mm
Product Length 3.2 mm