P1172.333NLT Pulse
P1172.333NLT Images
Please contact us for more photos of P1172.333NLT
Part Number P1172.333NLT
Manufacturer Pulse
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Ind Power Shielded Wirewound 33uH 20% 100KHz 3A T R
Category Inductor
Family Inductor Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level P1172.333NLT
Datasheet download P1172.333NLT.pdf
Request Quotation for P1172.333NLT
P1172.333NLT Specifications
Part Number P1172.333NLT
Maximum Self Resonant Frequency
Minimum Quality Factor
Impedance
Maximum DC Current
Maximum DC Resistance
Inductance
Rad Hard No
Technology Wirewound
Core Material
Tolerance 20 %
Max Processing Temp 245
Test Frequency 100 kHz
Type Power
Operating Temperature -40 to 130 °C
Product Dimensions 12.24 x 12.24 x 8 mm
Package/Case 12.24 X 12.24 X 8
Protection Style Shielded
Product Depth 12.24 mm
Product Height 8 mm
Product Length 12.24 mm