SRU1028-6R8Y Bourns
SRU1028-6R8Y Images
Please contact us for more photos of SRU1028-6R8Y
Part Number SRU1028-6R8Y
Manufacturer Bourns
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Ind Power Shielded Wirewound 6.8uH 30% 100KHz 12Q-Factor Ferrite 3.5A T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level SRU1028-6R8Y
Datasheet download SRU1028-6R8Y.pdf
Request Quotation for SRU1028-6R8Y
SRU1028-6R8Y Specifications
Part Number SRU1028-6R8Y
Test Frequency 100 kHz
Product Dimensions 10.3 x 10.3 x 3.1 mm
Type Power
Core Material Ferrite
Technology Wirewound
Tolerance 30 %
MSL Level 1
Package/Case 10.3 X 10.3 X 3.1
Protection Style Shielded
Operating Temperature -40 to 125 °C
Product Depth 10.3 mm
Product Height 3.1 mm
Product Length 10.3 mm