DD171N18K Infineon
DD171N18K Images
Please contact us for more photos of DD171N18K
Part Number DD171N18K
Manufacturer Infineon
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Rectifier Diode Module (non Schottky) 1800V 171A 3-pin BG-PB34SB-1
Category Discrete Semiconductor
Family Diode
ROHS Compliant Yes
MSL Level DD171N18K
Datasheet download DD171N18K.pdf
Request Quotation for DD171N18K
DD171N18K Specifications
Part Number DD171N18K
Rad Hard No
Pin Count 3
Type Rectifier Diode
Mounting Screw
Peak Reverse Repetitive Voltage 1800 V
Peak Forward Voltage 1.26@500A V
Peak Non-Repetitive Surge Current 6600 A
Peak Average Forward Current 171 A
Operating Temperature -40 to 150 °C