MBRB60H100CTT4G ON Semiconductor
MBRB60H100CTT4G Images
Please contact us for more photos of MBRB60H100CTT4G
Part Number MBRB60H100CTT4G
Manufacturer ON Semiconductor
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Schottky 100V 30A 3-Pin(2+Tab) D2PAK T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level MBRB60H100CTT4G
Datasheet download MBRB60H100CTT4G.pdf
Request Quotation for MBRB60H100CTT4G
MBRB60H100CTT4G Specifications
Part Number MBRB60H100CTT4G
Lead Finish Matte Tin
Peak Reverse Repetitive Voltage 100 V
Mounting Surface Mount
Peak Reverse Current 100 uA
Configuration Dual Common Cathode
Peak Forward Voltage 0.98 V
MSL Level 1
Pin Count 3
Product Dimensions 10.29 x 9.65 x 4.83 mm
Supplier Package D2PAK
Rad Hard No
Operating Temperature -65 to 175 °C
Max Processing Temp 260
Type Schottky Diode
Peak Average Forward Current 30 A
Peak Non-Repetitive Surge Current 350 A
Package 3D2PAK
Replacement Part Number PART-MBRB60H100CTT4G
Weight Contact us
Country of Origin -
Related parts for MBRB60H100CTT4G
Image Part Number and Brand Brief Description and PDF Datasheet
BAS516,135
Nexperia
Diode Switching 100V 0.25A 2-Pin SOD-523 T R