ESR10EZPJ2R4 ROHM
ESR10EZPJ2R4 Images
Please contact us for more photos of ESR10EZPJ2R4
Part Number ESR10EZPJ2R4
Manufacturer ROHM
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 0805 2.4 Ohm 5% 2 5W \u00b1200ppm \u00b0C Molded SMD Paper T R
Category Resistor
Family Resistor Fixed Single-Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level ESR10EZPJ2R4
Datasheet download ESR10EZPJ2R4.pdf
Request Quotation for ESR10EZPJ2R4
ESR10EZPJ2R4 Specifications
Part Number ESR10EZPJ2R4
Military Standard
Failure Rate
Package Type SMD
Type Thick Film
Resistance Value 2.4 Ohm
Max Processing Temp 260
Temperature Coefficient ±200 ppm/°C
Supplier Package 0805
Tolerance 5 %
Case Style Molded
Rad Hard No
Pin Count 2
Termination Style Wraparound
Product Dimensions 2 x 1.25 x 0.55
Mounting Surface Mount
Case Size 0805
Lead Finish Tin Over Nickel
Power Rating 0.4 W
Operating Temperature -55 to 155 °C
Product Depth 1.25 mm
Product Height 0.55 mm
Product Length 2 mm