MCR01MRTF1212 ROHM
MCR01MRTF1212 Images
Please contact us for more photos of MCR01MRTF1212
Part Number MCR01MRTF1212
Manufacturer ROHM
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 0402 12.1K Ohm 1% 1 16W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD Paper T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level MCR01MRTF1212
Datasheet download MCR01MRTF1212.pdf
Request Quotation for MCR01MRTF1212
MCR01MRTF1212 Specifications
Part Number MCR01MRTF1212
Mounting Surface Mount
Case Size 0402
Resistance Value 12.1 kOhm
Temperature Coefficient ±100 ppm/°C
Operating Temperature -55 to 155 °C
Lead Finish Tin Over Nickel
Tolerance 1 %
Termination Style Wraparound
Package Dimensions 1 x 0.5 x 0.35 mm
Maximum Processing Temperature 260 °C
Type Thick Film
Rad Hard No
Supplier Package 0402
Pin Count 2
Case Style Molded
Product Depth 0.5 mm
Product Height 0.35 mm
Product Length 1 mm