MCR01MZPD5601 ROHM
MCR01MZPD5601 Images
Please contact us for more photos of MCR01MZPD5601
Part Number MCR01MZPD5601
Manufacturer ROHM
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 0402 5.6K Ohm 0.5% 1 16W \u00b150ppm \u00b0C Molded SMD Paper T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level MCR01MZPD5601
Datasheet download MCR01MZPD5601.pdf
Request Quotation for MCR01MZPD5601
MCR01MZPD5601 Specifications
Part Number MCR01MZPD5601
Tolerance 0.5 %
Mounting Surface Mount
Resistance Value 5.6 kOhm
Case Size 0402
Temperature Coefficient ±50 ppm/°C
Operating Temperature -55 to 155 °C
Lead Finish Tin Over Nickel
Power Rating 0.0625 W
Product Dimensions 1 x 0.5 x 0.35
Termination Style Wraparound
Type Thick Film
Supplier Package 0402
Pin Count 2
Rad Hard No
Max Processing Temp 260
Case Style Molded
Product Depth 0.5 mm
Product Height 0.35 mm
Product Length 1 mm