CRM0805-FX-R510ELF Bourns
CRM0805-FX-R510ELF Images
Please contact us for more photos of CRM0805-FX-R510ELF
Part Number CRM0805-FX-R510ELF
Manufacturer Bourns
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 0805 510m Ohm 1% 1 4W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD T R
Category Resistor
Family Resistor Fixed Single-Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level CRM0805-FX-R510ELF
Datasheet download CRM0805-FX-R510ELF.pdf
Request Quotation for CRM0805-FX-R510ELF
CRM0805-FX-R510ELF Specifications
Part Number CRM0805-FX-R510ELF
Rad Hard No
MSL Level 1
Lead Finish Tin Over Nickel
Mounting Surface Mount
Tolerance 1 %
Case Style Molded
Product Dimensions 2 x 1.2 x 0.5
Resistance Value 510 MOhm
Operating Temperature -55 to 155 °C
Temperature Coefficient ±100 ppm/°C
Case Size 0805
Termination Style Wraparound
Pin Count 2
Supplier Package 0805
Power Rating 0.25 W
Max Processing Temp 260
Product Depth 1.2 mm
Product Height 0.5 mm
Product Length 2 mm