MCR01MZPF10R0 ROHM
MCR01MZPF10R0 Images
Please contact us for more photos of MCR01MZPF10R0
Part Number MCR01MZPF10R0
Manufacturer ROHM
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 0402 10 Ohm 1% 1 16W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD Paper T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level MCR01MZPF10R0
Datasheet download MCR01MZPF10R0.pdf
Request Quotation for MCR01MZPF10R0
MCR01MZPF10R0 Specifications
Part Number MCR01MZPF10R0
Military Standard
Failure Rate
Resistance Value 10 Ohm
Supplier Package 0402
Rad Hard No
Max Processing Temp 260
Pin Count 2
Case Style Molded
Type Thick Film
Termination Style Wraparound
Mounting Surface Mount
Case Size 0402
Tolerance 1 %
Operating Temperature -55 to 155 °C
Product Dimensions 1 x 0.5 x 0.35
Lead Finish Tin Over Nickel
Temperature Coefficient ±100 ppm/°C
Package Type SMD
Power Rating 0.0625 W
Product Depth 0.5 mm
Product Height 0.35 mm
Product Length 1 mm