MCR01MZPF2403 ROHM
MCR01MZPF2403 Images
Please contact us for more photos of MCR01MZPF2403
Part Number MCR01MZPF2403
Manufacturer ROHM
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 0402 240K Ohm 1% 1 16W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD Paper T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level MCR01MZPF2403
Datasheet download MCR01MZPF2403.pdf
Request Quotation for MCR01MZPF2403
MCR01MZPF2403 Specifications
Part Number MCR01MZPF2403
Maximum Processing Temperature 260 °C
Type Thick Film
Supplier Package 0402
Rad Hard No
Pin Count 2
Case Style Molded
Termination Style Wraparound
Mounting Surface Mount
Case Size 0402
Package Dimensions 1 x 0.5 x 0.35 mm
Operating Temperature -55 to 155 °C
Temperature Coefficient ±100 ppm/°C
Resistance Value 240 kOhm
Lead Finish Tin Over Nickel
Tolerance 1 %
Product Depth 0.5 mm
Product Height 0.35 mm
Product Length 1 mm