MCR01MZPF4991 ROHM
MCR01MZPF4991 Images
Please contact us for more photos of MCR01MZPF4991
Part Number MCR01MZPF4991
Manufacturer ROHM
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 0402 4.99K Ohm 1% 1 16W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD Paper T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level MCR01MZPF4991
Datasheet download MCR01MZPF4991.pdf
Request Quotation for MCR01MZPF4991
MCR01MZPF4991 Specifications
Part Number MCR01MZPF4991
Failure Rate
Military Standard
Case Style Molded
Supplier Package 0402
Rad Hard No
Pin Count 2
Max Processing Temp 260
Type Thick Film
Termination Style Wraparound
Mounting Surface Mount
Case Size 0402
Lead Finish Tin Over Nickel
Resistance Value 4.99 kOhm
Operating Temperature -55 to 155 °C
Power Rating 0.0625 W
Tolerance 1 %
Temperature Coefficient ±100 ppm/°C
Package Type SMD
Product Dimensions 1 x 0.5 x 0.35
Product Depth 0.5 mm
Product Height 0.35 mm
Product Length 1 mm