MCR01MZPF5110 ROHM
MCR01MZPF5110 Images
Please contact us for more photos of MCR01MZPF5110
Part Number MCR01MZPF5110
Manufacturer ROHM
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 0402 511 Ohm 1% 1 16W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD Paper T R
Category Resistor
Family Resistor Fixed Single-Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level MCR01MZPF5110
Datasheet download MCR01MZPF5110.pdf
Request Quotation for MCR01MZPF5110
MCR01MZPF5110 Specifications
Part Number MCR01MZPF5110
Termination Style Wraparound
Type Thick Film
Supplier Package 0402
Max Processing Temp 260
Resistance Value 511 Ohm
Rad Hard No
Pin Count 2
Case Style Molded
Mounting Surface Mount
Case Size 0402
Tolerance 1 %
Operating Temperature -55 to 155 °C
Power Rating 0.0625 W
Lead Finish Tin Over Nickel
Temperature Coefficient ±100 ppm/°C
Product Dimensions 1 x 0.5 x 0.35
Product Depth 0.5 mm
Product Height 0.35 mm
Product Length 1 mm