MCR03EZPD2002 ROHM
MCR03EZPD2002 Images
Please contact us for more photos of MCR03EZPD2002
Part Number MCR03EZPD2002
Manufacturer ROHM
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 0603 20K Ohm 0.5% 1 10W \u00b150ppm \u00b0C Molded SMD Paper T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level MCR03EZPD2002
Datasheet download MCR03EZPD2002.pdf
Request Quotation for MCR03EZPD2002
MCR03EZPD2002 Specifications
Part Number MCR03EZPD2002
Type Thick Film
Maximum Processing Temperature 260 °C
Resistance Value 20 kOhm
Rad Hard No
Supplier Package 0603
Pin Count 2
Case Style Molded
Termination Style Wraparound
Tolerance 0.5 %
Mounting Surface Mount
Package Dimensions 1.6 x 0.8 x 0.45 mm
Case Size 0603
Temperature Coefficient ±50 ppm/°C
Operating Temperature -55 to 155 °C
Lead Finish Tin Over Nickel
Product Depth 0.8 mm
Product Height 0.45 mm
Product Length 1.6 mm