MCR03EZPFX15R0 ROHM
MCR03EZPFX15R0 Images
Please contact us for more photos of MCR03EZPFX15R0
Part Number MCR03EZPFX15R0
Manufacturer ROHM
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 0603 15 Ohm 1% 1 10W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD Paper T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level MCR03EZPFX15R0
Datasheet download MCR03EZPFX15R0.pdf
Request Quotation for MCR03EZPFX15R0
MCR03EZPFX15R0 Specifications
Part Number MCR03EZPFX15R0
Type Thick Film
Pin Count 2
Rad Hard No
Supplier Package 0603
Case Style Molded
Termination Style Wraparound
Mounting Surface Mount
Maximum Processing Temperature 260 °C
Case Size 0603
Package Dimensions 1.6 x 0.8 x 0.45 mm
Tolerance 1 %
Temperature Coefficient ±100 ppm/°C
Operating Temperature -55 to 155 °C
Lead Finish Tin Over Nickel
Resistance Value 15 Ohm
Product Depth 0.8 mm
Product Height 0.45 mm
Product Length 1.6 mm