MCR03EZPFX1650 ROHM
MCR03EZPFX1650 Images
Please contact us for more photos of MCR03EZPFX1650
Part Number MCR03EZPFX1650
Manufacturer ROHM
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 0603 165 Ohm 1% 1 10W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD Paper T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level MCR03EZPFX1650
Datasheet download MCR03EZPFX1650.pdf
Request Quotation for MCR03EZPFX1650
MCR03EZPFX1650 Specifications
Part Number MCR03EZPFX1650
Mounting Surface Mount
Case Size 0603
Temperature Coefficient ±100 ppm/°C
Operating Temperature -55 to 155 °C
Package Type SMD
Product Dimensions 1.6 x 0.8 x 0.45
Lead Finish Tin Over Nickel
Tolerance 1 %
Power Rating 0.1 W
Failure Rate
Military Standard
Resistance Value 165 Ohm
Supplier Package 0603
Rad Hard No
Pin Count 2
Case Style Molded
Type Thick Film
Max Processing Temp 260
Termination Style Wraparound
Product Depth 0.8 mm
Product Height 0.45 mm
Product Length 1.6 mm