MCR03EZPFX8062 ROHM
MCR03EZPFX8062 Images
Please contact us for more photos of MCR03EZPFX8062
Part Number MCR03EZPFX8062
Manufacturer ROHM
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 0603 80.6K Ohm 1% 1 10W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD Paper T R
Category Resistor
Family Resistor Fixed Single-Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level MCR03EZPFX8062
Datasheet download MCR03EZPFX8062.pdf
Request Quotation for MCR03EZPFX8062
MCR03EZPFX8062 Specifications
Part Number MCR03EZPFX8062
Maximum Processing Temperature 260 °C
Termination Style Wraparound
Type Thick Film
Pin Count 2
Rad Hard No
Supplier Package 0603
Case Style Molded
Mounting Surface Mount
Case Size 0603
Tolerance 1 %
Package Dimensions 1.6 x 0.8 x 0.45 mm
Lead Finish Tin Over Nickel
Temperature Coefficient ±100 ppm/°C
Resistance Value 80.6 kOhm
Operating Temperature -55 to 155 °C
Product Depth 0.8 mm
Product Height 0.45 mm
Product Length 1.6 mm