MCR03EZPJ103 ROHM
MCR03EZPJ103 Images
Please contact us for more photos of MCR03EZPJ103
Part Number MCR03EZPJ103
Manufacturer ROHM
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 0603 10K Ohm 5% 1 10W \u00b1200ppm \u00b0C Molded SMD SMD Paper T R
Category Resistor
Family Resistor Fixed Single-Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level MCR03EZPJ103
Datasheet download MCR03EZPJ103.pdf
Request Quotation for MCR03EZPJ103
MCR03EZPJ103 Specifications
Part Number MCR03EZPJ103
Mounting Surface Mount
Max Processing Temp 260|265
Case Size 0603
Package Type SMD
Operating Temperature -55 to 155 °C
Lead Finish Tin
Power Rating 0.1 W
Failure Rate
Military Standard
Resistance Value 10 kOhm
Product Dimensions 1.6 x 0.8 x 0.45 mm
Rad Hard No
Case Style Molded
Temperature Coefficient ±200 ppm/°C
Type Thick Film
Tolerance 5 %
Product Depth 0.8 mm
Product Height 0.45 mm
Product Length 1.6 mm