MCR03EZPJ271 ROHM
MCR03EZPJ271 Images
Please contact us for more photos of MCR03EZPJ271
Part Number MCR03EZPJ271
Manufacturer ROHM
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 0603 270 Ohm 5% 1 10W \u00b1200ppm \u00b0C Molded SMD SMD Paper T R
Category Resistor
Family Resistor Fixed Single-Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level MCR03EZPJ271
Datasheet download MCR03EZPJ271.pdf
Request Quotation for MCR03EZPJ271
MCR03EZPJ271 Specifications
Part Number MCR03EZPJ271
Failure Rate
Military Standard
Product Dimensions 1.6 x 0.8 x 0.45 mm
Temperature Coefficient ±200 ppm/°C
Rad Hard No
Tolerance 5 %
Case Style Molded
Type Thick Film
Mounting Surface Mount
Max Processing Temp 260|265
Case Size 0603
Package Type SMD
Operating Temperature -55 to 155 °C
Resistance Value 270 Ohm
Lead Finish Tin
Power Rating 0.1 W
Product Depth 0.8 mm
Product Height 0.45 mm
Product Length 1.6 mm