MCR100JZHF15R0 ROHM
MCR100JZHF15R0 Images
Please contact us for more photos of MCR100JZHF15R0
Part Number MCR100JZHF15R0
Manufacturer ROHM
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 2512 15 Ohm 1% 1W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD Embossed T R
Category Resistor
Family Resistor Fixed Single-Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level MCR100JZHF15R0
Datasheet download MCR100JZHF15R0.pdf
Request Quotation for MCR100JZHF15R0
MCR100JZHF15R0 Specifications
Part Number MCR100JZHF15R0
Type Thick Film
Case Size 2512
Rad Hard No
Pin Count 2
Case Style Molded
Supplier Package 2512
Termination Style Wraparound
Mounting Surface Mount
Power Rating 1 W
Package Dimensions 6.3 x 3.2 x 0.55 mm
Maximum Processing Temperature 260 °C
Temperature Coefficient ±100 ppm/°C
Operating Temperature -55 to 125 °C
Lead Finish Tin Over Nickel
Tolerance 1 %
Resistance Value 15 Ohm
Product Depth 3.2 mm
Product Height 0.55 mm
Product Length 6.3 mm