MCR100JZHF3901 ROHM
MCR100JZHF3901 Images
Please contact us for more photos of MCR100JZHF3901
Part Number MCR100JZHF3901
Manufacturer ROHM
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 2512 3.9K Ohm 1% 1W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD Embossed T R
Category Resistor
Family Resistor Fixed Single-Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level MCR100JZHF3901
Datasheet download MCR100JZHF3901.pdf
Request Quotation for MCR100JZHF3901
MCR100JZHF3901 Specifications
Part Number MCR100JZHF3901
Power Rating 1 W
Mounting Surface Mount
Product Dimensions 6.3 x 3.2 x 0.55
Temperature Coefficient ±100 ppm/°C
Operating Temperature -55 to 125 °C
Tolerance 1 %
Resistance Value 3.9 kOhm
Lead Finish Tin Over Nickel
Termination Style Wraparound
Supplier Package 2512
Type Thick Film
Case Size 2512
Rad Hard No
Case Style Molded
Max Processing Temp 260
Pin Count 2
Product Depth 3.2 mm
Product Height 0.55 mm
Product Length 6.3 mm