MCR10EZHJ242 ROHM
MCR10EZHJ242 Images
Please contact us for more photos of MCR10EZHJ242
Part Number MCR10EZHJ242
Manufacturer ROHM
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 0805 2.4K Ohm 5% 1 4W \u00b1200ppm \u00b0C Molded SMD Paper T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level MCR10EZHJ242
Datasheet download MCR10EZHJ242.pdf
Request Quotation for MCR10EZHJ242
MCR10EZHJ242 Specifications
Part Number MCR10EZHJ242
Resistance Value 2.4 kOhm
Case Size 0805
Maximum Processing Temperature 260 °C
Operating Temperature -55 to 155 °C
Mounting Surface Mount
Package Dimensions 2 x 1.25 x 0.55 mm
Lead Finish Tin Over Nickel
Type Thick Film
Pin Count 2
Tolerance 5 %
Rad Hard No
Temperature Coefficient ±200 ppm/°C
Supplier Package 0805
Case Style Molded
Termination Style Wraparound
Product Depth 1.25 mm
Product Height 0.55 mm
Product Length 2 mm