MCR10EZPF1501 ROHM
MCR10EZPF1501 Images
Please contact us for more photos of MCR10EZPF1501
Part Number MCR10EZPF1501
Manufacturer ROHM
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 0805 1.5K Ohm 1% 1 8W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD Paper T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level MCR10EZPF1501
Datasheet download MCR10EZPF1501.pdf
Request Quotation for MCR10EZPF1501
MCR10EZPF1501 Specifications
Part Number MCR10EZPF1501
Operating Temperature -55 to 155 °C
Temperature Coefficient ±100 ppm/°C
Maximum Processing Temperature 260 °C
Resistance Value 1.5 kOhm
Mounting Surface Mount
Case Size 0805
Package Dimensions 2 x 1.25 x 0.55 mm
Lead Finish Tin Over Nickel
Tolerance 1 %
Termination Style Wraparound
Type Thick Film
Pin Count 2
Rad Hard No
Case Style Molded
Supplier Package 0805
Product Depth 1.25 mm
Product Height 0.55 mm
Product Length 2 mm