MCR18EZPJ751 ROHM
MCR18EZPJ751 Images
Please contact us for more photos of MCR18EZPJ751
Part Number MCR18EZPJ751
Manufacturer ROHM
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 1206 750 Ohm 5% 1 4W \u00b1200ppm \u00b0C Molded SMD Paper T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level MCR18EZPJ751
Datasheet download MCR18EZPJ751.pdf
Request Quotation for MCR18EZPJ751
MCR18EZPJ751 Specifications
Part Number MCR18EZPJ751
Type Thick Film
Pin Count 2
Case Style Molded
Rad Hard No
Temperature Coefficient ±200 ppm/°C
Tolerance 5 %
Supplier Package 1206
Case Size 1206
Termination Style Wraparound
Resistance Value 750 Ohm
Package Dimensions 3.2 x 1.6 x 0.55 mm
Maximum Processing Temperature 260 °C
Mounting Surface Mount
Lead Finish Tin Over Nickel
Operating Temperature -55 to 155 °C
Product Depth 1.6 mm
Product Height 0.55 mm
Product Length 3.2 mm