UCR03EVPFSR068 ROHM
UCR03EVPFSR068 Images
Please contact us for more photos of UCR03EVPFSR068
Part Number UCR03EVPFSR068
Manufacturer ROHM
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 0603 68m Ohm 1% 1 4W 0ppm \u00b0C to 200ppm \u00b0C Molded SMD Paper T R
Category Resistor
Family Resistor Fixed Single-Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level UCR03EVPFSR068
Datasheet download UCR03EVPFSR068.pdf
Request Quotation for UCR03EVPFSR068
UCR03EVPFSR068 Specifications
Part Number UCR03EVPFSR068
Military Standard
Failure Rate
Package Type SMD
Type Thick Film
Maximum Processing Temperature 260 °C
Rad Hard No
Supplier Package 0603
Temperature Coefficient 0 to 200 ppm/°C
Lead Finish TIN OVER NICKEL
Pin Count 2
Case Style Molded
Termination Style Wraparound
Mounting Surface Mount
Operating Temperature -55 to 155 °C
Case Size 0603
Package Dimensions 1.6 x 0.87 x 0.5 mm
Tolerance 1 %
Resistance Value 68 MOhm
Product Depth 0.87 mm
Product Height 0.5 mm
Product Length 1.6 mm