CL10B101KB8NFNC Samsung Electro-Mechanics
CL10B101KB8NFNC Images
Please contact us for more photos of CL10B101KB8NFNC
Part Number CL10B101KB8NFNC
Manufacturer Samsung Electro-Mechanics
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 100pF 50V X7R 10% SMD 0603 125\u00b0C Paper T R
Category Capacitors
Family Capacitor Ceramic Multilayer
ROHS Compliant Yes
MSL Level CL10B101KB8NFNC
Datasheet download CL10B101KB8NFNC.pdf
Request Quotation for CL10B101KB8NFNC
CL10B101KB8NFNC Specifications
Part Number CL10B101KB8NFNC
Dielectric X7R
Pin Count 2
Rad Hard No
Voltage(DC) 50 V
Max Processing Temp 260
Supplier Package 0603
Tolerance 10 %
Termination Style Wraparound
Construction Flat
Mounting Surface Mount
Package/Case 0603
Case Size 0603
Capacitance Value 100 pF
Operating Temperature -55 to 125 °C
Lead Finish Tin Over Nickel
Case Style Ceramic Chip
Product Depth 0.8 mm
Product Height 0.8 mm
Product Length 1.6 mm