| Part Number | LCW-108-07-F-S-230 |
|---|---|
| Manufacturer | Samtec |
| Quantity in stock | 334310 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Wire to Board HDR 8 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | LCW-108-07-F-S-230 |
| Datasheet download |
| Part Number | LCW-108-07-F-S-230 |
|---|---|
| Lead Finish | Matte Tin |
| Termination Method | Solder |
| Body Orientation | Straight |
| Mounting | Through Hole |
| Housing Color | Black |
| Gender | HDR |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Rad Hard | No |
| Max Processing Temp | 260 |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Pitch | 2.54 mm |
| Housing Material | Polyester |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Product Dimensions | 20.32 x 5.08 x 8.38 mm |
| Product Depth | 5.08 mm |
| Product Height | 8.38 mm |
| Product Length | 20.32 mm |
| Replacement Part Number | PART-LCW-108-07-F-S-230 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 12 POS 3mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0430451200.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Board Stacker HDR 2 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 75970-393-02LF.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board PL 60 POS 0.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 0555600607.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 5 POS 5.08mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0010321051.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 8 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Reel Download PDF datasheet for 280373-2.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Socket Strip SKT 24 POS 2mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for 55508-124LF.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Ejector Header HDR 60 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 71918-160LF.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn IDC Connector M 50 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount Tube Download PDF datasheet for 69830-050LF.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 8 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Loose Piece Download PDF datasheet for 281739-4.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 8 POS 1mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 5013310807.pdf |