| Part Number | TSM-106-01-S-SV-P-TR |
|---|---|
| Manufacturer | Samtec |
| Quantity in stock | 604920 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Unshrouded Header HDR 6 POS 2.54mm Solder ST SMD T R |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | TSM-106-01-S-SV-P-TR |
| Datasheet download |
| Part Number | TSM-106-01-S-SV-P-TR |
|---|---|
| Lead Finish | Matte Tin |
| Termination Method | Solder |
| Mounting | Surface Mount |
| Gender | HDR |
| Housing Color | Black |
| MSL Level | 1 |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Body Orientation | Straight |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer |
| Rad Hard | No |
| Max Processing Temp | 260 |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Pitch | 2.54 mm |
| Product Dimensions | 15.24 x 2.54 x 9.65 mm |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Product Depth | 2.54 mm |
| Product Height | 9.65 mm |
| Product Length | 15.24 mm |
| Replacement Part Number | PART-TSM-106-01-S-SV-P-TR |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 8 POS 3mm Solder RA SMD T R Download PDF datasheet for 0430450809.pdf |
|
Panasonic | CONNECTORS A4S 0.4MM PITCH Download PDF datasheet for AXE612124D.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to FPC SKT 50 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXE150047D.pdf |
|
3M | Conn Ejector Header HDR 40 POS 1.27mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 81040-660201-RB.pdf |
|
Samtec | .050 X .050 MICRO STRIPS Download PDF datasheet for TFM-150-01-L-D-RE1-WT.pdf |
|
TE Connectivity | Conn IDC Connector M 8 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount Box Download PDF datasheet for 7-0215083-8.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 10 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 4-641215-0.pdf |
|
Kyocera | KED24 5859 040201829+ BOARD TO BOARD CON - |
|
Molex | Conn Wire to Board RCP 10 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 15247101.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Socket Strip RCP 32 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 66527-016LF.pdf |