RMCF0402FT240K Stackpole
RMCF0402FT240K Images
Please contact us for more photos of RMCF0402FT240K
Part Number RMCF0402FT240K
Manufacturer Stackpole
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 0402 240K Ohm 1% 1 16W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD SMD Paper T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level RMCF0402FT240K
Datasheet download RMCF0402FT240K.pdf
Request Quotation for RMCF0402FT240K
RMCF0402FT240K Specifications
Part Number RMCF0402FT240K
Lead Finish Matte Tin
Mounting Surface Mount
Case Size 0402
Operating Temperature -55 to 155 °C
Product Dimensions 1 x 0.5 x 0.3 mm
Resistance Value 240 kOhm
Tolerance 1 %
MSL Level 1
Temperature Coefficient ±100 ppm/°C
Max Processing Temp 260
Product Depth 0.5 mm
Product Height 0.3 mm
Product Length 1 mm