CRCW1206240RJNEAC Vishay
CRCW1206240RJNEAC Images
Please contact us for more photos of CRCW1206240RJNEAC
Part Number CRCW1206240RJNEAC
Manufacturer Vishay
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 1206 240 Ohm 5% 1 4W \u00b1200ppm \u00b0C Molded SMD Paper T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level CRCW1206240RJNEAC
Datasheet download CRCW1206240RJNEAC.pdf
Request Quotation for CRCW1206240RJNEAC
CRCW1206240RJNEAC Specifications
Part Number CRCW1206240RJNEAC
Termination Style Wraparound
Case Size 1206
Failure Rate
Rad Hard No
Type Thick Film
Package Dimensions 3.2 x 1.6 x 0.55 mm
Resistance Value 240 Ohm
Package Type SMD
Lead Finish Pure Tin Over Nickel
Temperature Coefficient 200 ppm/°C
Moisture Sensitivity Level 1
Pin Count 2
Military Standard
Supplier Package 1206
Tolerance 5 %
Case Style Molded
Mounting Surface Mount
Power Rating 1|4 W
Maximum Processing Temperature 260 °C
Operating Temperature -55 to 155 °C
Product Depth 1.6 mm
Product Height 0.55 mm
Product Length 3.2 mm