RMCF0402FT2K40 Stackpole
RMCF0402FT2K40 Images
Please contact us for more photos of RMCF0402FT2K40
Part Number RMCF0402FT2K40
Manufacturer Stackpole
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 0402 2.4K Ohm 1% 1 16W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD SMD Paper T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level RMCF0402FT2K40
Datasheet download RMCF0402FT2K40.pdf
Request Quotation for RMCF0402FT2K40
RMCF0402FT2K40 Specifications
Part Number RMCF0402FT2K40
Resistance Value 2.4 kOhm
Lead Finish Matte Tin
Mounting Surface Mount
Case Size 0402
Operating Temperature -55 to 155 °C
Product Dimensions 1 x 0.5 x 0.3 mm
Tolerance 1 %
MSL Level 1
Temperature Coefficient ±100 ppm/°C
Power Rating 0.0625 W
Max Processing Temp 260
Product Depth 0.5 mm
Product Height 0.3 mm
Product Length 1 mm