STM32L100R8T6TR STMicroelectronics
STM32L100R8T6TR Images
Please contact us for more photos of STM32L100R8T6TR
Part Number STM32L100R8T6TR
Manufacturer STMicroelectronics
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description MCU 32-Bit STM32 ARM Cortex M3 RISC 64KB Flash 2.5V 3.3V 64-Pin LQFP T R
Category Microcontrollers MCU IC
Family ARM Based Microcontrollers MCU
ROHS Compliant Yes
MSL Level STM32L100R8T6TR
Datasheet download STM32L100R8T6TR.pdf
Request Quotation for STM32L100R8T6TR
STM32L100R8T6TR Specifications
Part Number STM32L100R8T6TR
MSL Level 3
Screening Level Industrial
Data Bus Width 32 Bit
Lead Finish Matte Tin
Number of Programmable I/Os 51
Maximum Operating Supply Voltage 3.6 V
Number of Timers 8
Mounting Surface Mount
Maximum Power Dissipation 444 mW
Watchdog 2
Analog Comparators 2
Maximum Speed 32 MHz
RAM Size 8 KB
Data Memory Size 2 KB
Pin Count 64
Display Driver 1
On-Chip DAC 2(2-chx12-bit)
Special Features LCD Controller
On-Chip ADC 20-chx12-bit
Interface Type I2C/SPI/USART/USB
Operating Supply Voltage 2.5|3.3 V
Minimum Operating Supply Voltage 1.8 V
Instruction Set Architecture RISC
Program Memory Type Flash
Supplier Package LQFP
Product Dimensions 10 x 10 x 1.4
Device Core ARM Cortex M3
Rad Hard No
Operating Temperature -40 to 85 °C