TEA332M1V-1642 Surge Components
TEA332M1V-1642 Images
Please contact us for more photos of TEA332M1V-1642
Part Number TEA332M1V-1642
Manufacturer Surge Components
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 3300uF 35V 20% (18 X 36mm) Axial Aluminum Cylindrical Can 1640mA 2000 hr 85\u00b0C
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level TEA332M1V-1642
Datasheet download TEA332M1V-1642.pdf
Request Quotation for TEA332M1V-1642
TEA332M1V-1642 Specifications
Part Number TEA332M1V-1642
Lifetime 2000 hr
Tolerance 20 %
Pin Count 2
Operating Temperature -40 to 85 °C
Package/Case 18 X 36
Rad Hard No
Ripple Current 1640 mA
Termination Style Axial
Leakage Current 2310@2Min uA
Construction Aluminum Cylindrical Can
Mounting Through Hole
Package Dimensions 18 x 36 mm
Voltage(DC) 35 V
Capacitance Value 3300 uF
Supplier Package Axial
Product Diameter 18 mm
Product Length 36 mm