| Part Number | MAMK2520T1R0MK |
|---|---|
| Manufacturer | TAIYO YUDEN |
| Quantity in stock | 453750 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Ind Power Molded Wirewound 1uH 20% 2MHz Metal 3.1A 1008 Embossed T R |
| Category | Inductor |
| Family | Inductor Surface Mount |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MAMK2520T1R0MK |
| Datasheet download |
| Part Number | MAMK2520T1R0MK |
|---|---|
| Protection Style | Molded |
| Maximum Processing Temperature | 260 °C |
| Package/Case | 1008 |
| Maximum DC Resistance | 0.059 Ohm |
| Inductance | 1 uH |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Test Frequency | 2 MHz |
| Minimum Quality Factor | |
| Impedance | |
| Maximum Self Resonant Frequency | |
| Supplier Package | 1008 |
| Package Dimensions | 2.5 x 2 x 1.2 mm |
| Tolerance | 20 % |
| Technology | Wirewound |
| Pin Count | 2 |
| Rad Hard | No |
| Core Material | Metal |
| Maximum DC Current | 3.1 A |
| Type | Power |
| Product Depth | 2 mm |
| Product Height | 1.2 mm |
| Product Length | 2.5 mm |
| Replacement Part Number | PART-MAMK2520T1R0MK |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Vishay | Ind High Current Shielded Wirewound 360nH 20% 100KHz 31.5A 4040 T R Download PDF datasheet for IHLP4040DZERR36M01.pdf |
|
Laird | Ind Common Mode Choke 160Ohm 100MHz 300mA 0805 T R Download PDF datasheet for CM0805C161R-10.pdf |
|
Pulse | Ind Power Bead Wirewound 320nH 20% 41A T R Download PDF datasheet for PA0513.321NLT.pdf |
|
TAIYO YUDEN | Ind High Frequency Chip Multi-Layer 100nH 5% 100MHz 12Q-Factor Ceramic 300mA 0603 T R Download PDF datasheet for HK1608R10J-T.pdf |
|
Pulse | Ind Power Bead Wirewound 215nH 15% 100KHz 41A T R Download PDF datasheet for PA2607.211NLT.pdf |
|
Eaton | POWER INDUCTOR 15UH - |
|
Vishay | Ind High Current Shielded Wirewound 100nH 20% 100KHz 32.5A 2525 T R Download PDF datasheet for IHLP2525CZERR10M01.pdf |
|
TDK | Ind Power Shielded Wirewound 100uH 20% 100KHz Ferrite 1.05A Blister T R Download PDF datasheet for B82464P4104M.pdf |
|
Vishay | VISIHLP2525CZER2R2MA1 Download PDF datasheet for IHLP2525CZER2R2MA1.pdf |
|
TDK | Ind 33uH 10% 2.52MHz 10Q-Factor Ferrite 400mA 2220 Blister T R Download PDF datasheet for B82442-A1333-K.pdf |