| Part Number | HC1-5R1-R |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton |
| Quantity in stock | 488510 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Ind High Current Power Wirewound 5.1uH 15% 300KHz Ferrite 12.79A T R |
| Category | Inductor |
| Family | Inductor Surface Mount |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | HC1-5R1-R |
| Datasheet download |
| Part Number | HC1-5R1-R |
|---|---|
| Impedance | |
| Max Processing Temp | 260 |
| Maximum DC Resistance | |
| Inductance | |
| Minimum Quality Factor | |
| Maximum DC Current | |
| Product Dimensions | 13 x 13 x 10 mm |
| Type | High Current Power |
| Technology | Wirewound |
| Tolerance | 15 % |
| Maximum Self Resonant Frequency | |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Test Frequency | 300 kHz |
| Package/Case | 13 X 13 X 10 |
| Core Material | Ferrite |
| Product Depth | 13 mm |
| Product Height | 10 mm |
| Product Length | 13 mm |
| Replacement Part Number | PART-HC1-5R1-R |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Panasonic | Ind Choke Coil Shielded 4.7uH 30% 100KHz 1A 1515 Embossed Carrier T R Download PDF datasheet for ELL4GG4R7N.pdf |
|
API Delevan | Ind Choke Shielded Wirewound 220uH 25% 10KHz Ferrite 2.2A 9.14 X 9.14 X 5.08 T R Download PDF datasheet for CM6350R-224TR13.pdf |
|
TDK | Ind Chip Bead Multi-Layer 600 Ohm 25% 100MHz Ferrite 500mA 0603 Punched Paper T R Download PDF datasheet for MMZ1608S601ATA00.pdf |
|
Pulse | Ind Power Wirewound 4.7uH 20% 26A T R Download PDF datasheet for PG1083.472NLT.pdf |
|
Murata Manufacturing | Ind RF Chip Thin Film 2.3nH 0.1nH 500MHz 14Q-Factor 500mA 0201 Paper T R Download PDF datasheet for LQP03TN2N3B02D.pdf |
|
ACX | Ind RF Chip Multi-Layer 1.2nH 0.3nH 100MHz 8Q-Factor Ceramic 300mA 0402 T R Download PDF datasheet for HI1005-1C1N2SMT.pdf |
|
Laird | Ind Chip Bead 200Ohm 100MHz 700mA 0805 T R Download PDF datasheet for LI0805G201R-10.pdf |
|
Vishay | Ind High Current Shielded Wirewound 47uH 20% 100KHz 2.5A 4040 T R Download PDF datasheet for IHLP4040DZER470M5A.pdf |
|
Eaton | Ind High Current Power Shielded Wirewound 1.5uH 20% 100KHz Powdered Iron 13.3A T R Download PDF datasheet for HCP0805-1R5-R.pdf |
|
Panasonic | Ind Choke Coil Shielded 47uH 20% 100KHz 600mA Embossed Carrier T R Download PDF datasheet for ELL6SH470M.pdf |