| Part Number | 1-776228-1 |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 849060 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Power HDR 23 POS 4mm Solder ST Thru-Hole Loose Piece |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 1-776228-1 |
| Datasheet download |
| Part Number | 1-776228-1 |
|---|---|
| Termination Method | Solder |
| Gender | HDR |
| Body Orientation | Straight |
| Contact Material | Brass |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Contact Plating | Gold |
| Pitch | 4 mm |
| Product Dimensions | 60.8 x 32.1 x 36.25 mm |
| Mounting | Through Hole |
| Rad Hard | No |
| Product Depth | 32.1 mm |
| Product Height | 36.25 mm |
| Product Length | 60.8 mm |
| Replacement Part Number | PART-1-776228-1 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 3 POS 3.96mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 3-641208-3.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Fine Pitch Connector PL 80 POS 0.8mm Solder RA SMD Tray Download PDF datasheet for 316229-3.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Unshrouded Header HDR 2 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 5-146280-2.pdf |
|
Molex | Conn Unshrouded Header HDR 14 POS 2.54mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 0879208115.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 4 POS 3mm Solder RA SMD T R Download PDF datasheet for 0430450409.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 5 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0022280050.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Fine Pitch Connector PL 140 POS 0.8mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for 5179030-6.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 12 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Poly Bag Download PDF datasheet for 77313-101-12LF.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 5 POS 3.96mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 641208-5.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 100 POS 0.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXK6S00537YG.pdf |