| Part Number | 3-5177986-2 |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 146470 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Fine Pitch Connector PL 60 POS 0.8mm Solder ST SMD T R |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 3-5177986-2 |
| Datasheet download |
| Part Number | 3-5177986-2 |
|---|---|
| Housing Color | Natural |
| Mounting | Surface Mount |
| Termination Method | Solder |
| Max Processing Temp | 245|260 |
| Product Dimensions | 29.8 x 6 x 7.6 mm |
| Lead Finish | Tin |
| Pitch | 0.8 mm |
| Body Orientation | Straight |
| Family Name | Free Height (FH) Board-to-Board Connectors |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Gender | PL |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer |
| Product Depth | 6 mm |
| Product Height | 7.6 mm |
| Product Length | 29.8 mm |
| Replacement Part Number | PART-3-5177986-2 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 24 POS 0.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXK6F24547YG.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 8 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 346910080.pdf |
|
Samtec | Conn Unshrouded Header HDR 4 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for TSW-102-22-G-D-RA.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 3 POS 3mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0436500304.pdf |
|
Samtec | Conn Board Stacker HDR 10 POS 1.27mm Solder ST Thru-Hole Layer Download PDF datasheet for FW-05-01-F-D-390-137.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 16 POS 2.54mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 95278-101A16LF.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Board to Board PL 120 POS 0.8mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 61083-122502LF.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board RCP 60 POS 1mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for 0526020679.pdf |
|
3M | Conn Unshrouded Header HDR 30 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 929500-01-30-RK.pdf |
|
3M | Conn Ejector Header HDR 20 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for N3428-6202RB.pdf |