| Part Number | 3-644615-2 |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 799360 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Wire to Board HDR 2 POS 3.96mm Solder ST Thru-Hole |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 3-644615-2 |
| Datasheet download |
| Part Number | 3-644615-2 |
|---|---|
| Termination Method | Solder |
| Housing Color | White |
| Pitch | 3.96 mm |
| Mounting | Through Hole |
| Gender | HDR |
| Max Processing Temp | 240|260|265 |
| Lead Finish | Tin |
| Body Orientation | Straight |
| Product Dimensions | 7.8 x 10.8 x 14.61 mm |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Housing Material | Polyester |
| Contact Plating | Tin Over Nickel |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -55 to 105 °C |
| Product Depth | 10.8 mm |
| Product Height | 14.61 mm |
| Product Length | 7.8 mm |
| Replacement Part Number | PART-3-644615-2 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 4 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 103634-3.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Board to Board HDR 11 POS 1mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 91911-32511LF.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 34 POS 2mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 501876-3440.pdf |
|
Samtec | CONN DIP HEADER 50P 2R MS(P2.54,H21.44) - |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 24 POS 4.2mm Solder RA Thru-Hole Bulk Download PDF datasheet for 0039301241.pdf |
|
Molex | C-GRID SR VT PN 6.75 2.90MM AU-G 9CKT Download PDF datasheet for 90120-1089.pdf |
|
3M | Conn Ejector Header HDR 14 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 3314-5302.pdf |
|
Molex | - - |
|
Amphenol-FCI | Conn Socket Strip RCP 32 POS 2.54mm Solder RA SMD Tube Download PDF datasheet for 71609-316LF.pdf |
|
AVX | KED24 5804 020000829+ FEMALE BTB 20PIN 0 Download PDF datasheet for 24 5804 020000829+.pdf |